5th King of Tallinn 2020

Ride 1

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 633LAEVIK Ravel-AnderoFINEspoo Bike Club1 (3)1
B 7-8 (B 6)686KRUUS OskarESTTÜASK2 (6)2
B 6250KANDIS KristofersLATBMX Marupe3 (10)3
G 7-8 (B 6)768KISS LauraESTTÜASK4 (15)4
B 7-8 (B 6)558AARDEVÄLJA Kristen KaurESTVooremaa Centrum/Rattabaas6 (16)5
B 7-8 (B 6)753PAUR RemoESTTÜASK7 (19)6
B 7-8 (B 6)751MIKK-KIRSME LukasESTPeloton5 (15)7
B 7-8 (B 6)746MAATEN SanderESTPeloton8 (24)8

Ride 2

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 7-84ŠVALKOVSKIS MarksLATBMX Marupe1 (3)1
B 7-8127LAUKKANEN ViliFINTampere Bike Club1 (3)2
B 7-86SIVOLA VeikkaFINBMX Helsinki2 (3)3
B 7-85ELBRETS Kristaps KlavsLATBMX Talava2 (3)4
B 7-8201GIGULIS GustavsLATBMX MARUPE4 (7)5
B 7-8406MIRKS Metju FilipsLATValmieras Puikas3 (6)6
B 7-8580MEDNIS EmedsLATBMX racing club Tukums4 (7)7
B 7-8271LAUKKANEN AkuFINTampere Bike Club3 (6)8

Ride 3

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 7-8765SAVI AironESTTÜASK2 (7)1
B 7-8780RANNAMETS Ever RichardESTSK AIRPARK1 (9)2
B 7-825MATJUSKO FjodorsLATBMX Riga1 (8)3
B 7-8913LEMIVAARA Veikko FINTampere Bike Club3 (10)4
B 7-8981TÖRNROOS KristerFINBMX Helsinki3 (12)5
B 7-8758KISS RobinESTTÜASK4 (12)6
B 7-8764HIRMO AydenESTTÜ ASK4 (12)7
B 7-822JURSEVICS MiksLATBMX Riga2 (8)8

Ride 4

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
G 9-1030PIETILÄ RiinaFINTampere Bike Club1 (3)1
G 11-12 (G 9-10)750ADUSOO Mirle-NeoraESTPeloton2 (6)2
G 7-8 (G 9-10)205KANDE ElizabeteLATBMX Marupe3 (9)3

Ride 5

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 9-105KRAUKLIS PatriksLATValmieras Puikas1 (3)1
B 9-10777MAIDLA RommiESTSK AIRPARK2 (7)2
B 9-10790UIGA TrevorESTSK AIRPARK2 (6)3
B 9-10776KASEMAA KonradESTSK AIRPARK3 (8)4
B 9-1022ISO-MARKKU EmilFINBMX Helsinki1 (3)5
B 9-10795LAUR MattiasESTSK AIRPARK3 (10)6
B 11-12 (B 9-10)13MAATEN JakobESTTartu SK Velo4 (11)7
B 9-10911LEMIVAARA VäinöFINTampere Bike Club4 (12)8

Ride 6

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
G 9-10 (B 9-10)3PALMISTE PaulaESTTÜASK1 (14)1
B 11-12 (B 9-10)742VAREP JesperESTTartu SK Velo1 (15)2
B 11-12 (B 9-10)729JAKOBSON OskarESTTartu SK Velo2 (18)3
B 9-10375RUDINS RaiensLATValmieras Puikas2 (17)4
B 9-10680RAND HubertESTTartu SK Velo3 (21)7

Ride 7

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
G 11-12300KARKLINA AdelinaLATValmieras Puikas1 (4)1
G 11-1214TREIMANE Madara KateLATBMX club TALAVA2 (5)2
G 13-14 (G 11-12)737PURI Loviisa LyESTTartu SK Velo3 (9)3
G 11-12216SIVOLA HerttaFINBMX Helsinki4 (12)4

Ride 8

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 11-1288TUTERS EdvardsLATBMX Rīga1 (3)1
B 11-1215LUMISTE RuudiESTTÜASK2 (6)2
B 11-12796LAJAL LuukasESTSK AIRPARK1 (5)3
B 11-12355BINDZE JanisLATValmieras Puikas2 (7)4
B 11-12797MÄNDLA OskarESTSK AIRPARK3 (10)5
B 11-12779VAPPER MattiasESTSK AIRPARK4 (12)6
B 11-1286ZEICS TomassLATBMX Riga4 (11)7
B 11-12371ABOLS RodrigoLATValmieras Puikas3 (8)8

Ride 9

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 13-14 (B 11-12)724PANI Aaron MattiasESTTartu SK Velo1 (15)1
B 11-12353VILSONS Ricards Paeglis LATValmieras Puikas2 (18)2
B 11-12134MÄKINEN EeliFINTampere Bike Club1 (15)3
G 11-12 (B 11-12)16VAPPER EteESTSK AIRPARK2 (16)4
B 13-14 (B 11-12)700MÕTTUS MarkusESTTartu SK Velo3 (21)5

Ride 10

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
G 15-16 (G 13-14)758RAUN MirjamESTTÜASK1 (3)1
G 13-14554AARDEVÄLJA Elis MaarjaESTVooremaa Centrum/Rattabaas2 (6)2

Ride 11

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 15-16 (B 13-14)735MUGRA TõnisESTTÜ ASK1 (3)1
B 13-1477SAAR Oliver-StenFINBMX Turku1 (4)2
B 13-14377DAMBITIS Davis KristersLATValmieras Puikas2 (5)3
B 11-12 (B 13-14)14RAID Sten-TristanESTTÜASK3 (11)4
B 13-14404KRAUKLIS MarkussLATValmieras Puikas4 (12)5
B 13-14790METSAOTS MikkESTSK AIRPARK2 (9)6
B 13-14767KÜTT RobinESTTÜASK3 (9)7
B 13-14787RUMM GerhardESTSK AIRPARK4 (10)8

Ride 12

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 13-14769KISS RasmusESTTÜASK1 (13)1
B 13-14555KURKELA PyryFINBMX Helsinki1 (14)2
B 15-16 (B 13-14)732LUHT Uko RasmusESTTartu SK Velo2 (18)3
B 13-14336KOIVULA KalleFINTampere Bike Club2 (18)4
B 13-1450PIETILÄ JuhanaFINTampere Bike Club3 (21)5
B 13-14757LEHTO OskarESTTÜASK3 (21)6

Ride 13

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
B 15-16334ELBRETS Davis JanisLATBMX Talava1 (3)1
B 15-16366ABOLS RicardsLATValmieras Puikas2 (6)2
JM (B 15-16)734TUGEDAM Rikojan ESTTartu SK Velo3 (9)3

Ride 14

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
EM340GLAZERS EdvardsLATBMX club TALAVA1 (3)1
EM803ROZITIS Filips KristsLATBMX Riga2 (6)2
B 15-16 (EM)332TREIMANIS Emils MartinsLATBMX club TALAVA3 (9)3
EM760LEPIK SiimESTTÜASK4 (12)4
JM (EM)19AUTIO LeoFINBMX Turku5 (15)5
G 15-16 (EM)16GLAZERE Liva LizeteLATBMX club TALAVA6 (19)6
EM754OKS ArdoESTPeloton7 (20)7
JW (EM)16ANNAMA AnniESTTÜASK8 (24)8

Ride 15

ClassNumberNameCountryClubPre-Place (Pre-Points)Total
CR14TREIMANIS RobertsLATBMX club TALAVA1 (3)1
EM (CR)717MAATEN KaarelESTTartu SK Velo2 (8)2
CR751MIKK-KIRSME MartinESTPeloton5 (14)3
CR778MAIDLA JanekESTCC Rota Mobilis4 (12)4
CR713VAREP RivoESTTartu SK Velo3 (8)5